5 nejkrásnějších hradů na Moravě

Morava je bohatá na historické památky, které stojí za návštěvu. Mezi nimi vynikají zejména hrady, které jsou svědky dávných dob a příběhů. Pokud hledáte inspiraci pro výlet, přinášíme vám tipy na pět nejkrásnějších hradů na Moravě, které vás nadchnou svou architekturou, polohou i atmosférou.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov se tyčí na kopci nad obcí Buchlovice v Chřibech. Jedná se o jeden z nejstarších a nejlépe zachovaných hradů na Moravě, který byl založen ve 13. století jako královská pevnost. Hrad Buchlov prošel několika stavebními úpravami a rozšířeními, které mu dodaly románský, gotický i renesanční ráz. V 17. století bylo k hradu přistavěno barokní předhradí s kaplí a hospodářskými budovami.

Výlet na Herskohradišťsko je vhodný pro milovníky historie, přírody a vína. Na tomto výletě navštívíte hrad Buchlov, zámek Buchlovice, archeoskanzen Modrá, Velehrad, Uherské Hradiště a mařatické sklepy. Uvidíte památky z různých období, od Velkomoravské říše po baroko. Užijete si krásné výhledy na pohoří Chřiby a vinice Slovácka. Ochutnáte víno ze Slovácka a poznáte jeho tradici i současnost. Tento výlet je ideální pro ty, kteří chtějí zažít Slovácko po svém.

Hrad Buchlov je dnes muzeem, kde si můžete prohlédnout bohaté sbírky umění, zbraní, knih a dalších předmětů z různých období. Kromě toho si můžete užít i nádherný výhled do okolní krajiny z hradních věží a teras. Hrad je obklopen rozsáhlým parkem s alejemi a vzácnými dřevinami.

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn se nachází na skalnatém ostrohu nad řekou Bečvou nedaleko města Lipník nad Bečvou. Je to druhý největší hrad v České republice a jeden z nejzajímavějších hradů na Moravě. Hrad Helfštýn byl založen ve 14. století jako pohraniční pevnost a sídlo mocných pánů z Helfštejna. V průběhu staletí byl hrad několikrát přestavován a rozšiřován, takže dnes nabízí ukázku různých stavebních slohů od gotiky po renesanci.

Hrad Helfštýn najdete nedaleko Lipníku nad Bečvou. Rozlehlá gotická pevnost strážila vstup do tzv. Moravské brány. Hrad Helfštýn žije čilým kulturním životem a celé léto je zde řada akcí, nejznámější jsou kovářské slavnosti Hefaiston.

Hrad Helfštýn je dnes známý jako kulturní a umělecké centrum, kde se konají různé akce, výstavy, koncerty a festivaly. Na hradě si můžete prohlédnout expozice o historii a životě na hradě, o uměleckém kovářství a o vojenství. Zajímavostí je také tradiční kovárna, která se nachází v jedné z hradních budov.

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy se nachází na kopci nad stejnojmennou obcí v Podbeskydské pahorkatině. Je to jeden z nejstarších a největších hradů na Moravě, který byl založen ve 13. století jako královský hrad. Hrad byl v průběhu dějin několikrát pobořen a obnoven. Po požáru v 18. století hrad byl opuštěn a ponechán zkáze. Z hradu se dochovala pouze zřícenina, která je chráněna jako národní kulturní památka.

Hrad Hukvaldy je dnes oblíbeným cílem turistů, kteří si mohou prohlédnout zbytky hradních staveb, jako jsou palác, věž, brány, most a opevnění. Na hradě se také konají různé akce, například Hukvaldské hudební slavnosti, které jsou poctou slavnému skladateli Leoši Janáčkovi, který se narodil v nedalekých Hukvaldech.

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec leží na vrchu Sovinec v Nízkém Jeseníku nedaleko Rýmařova. Je to jeden z nejmohutnějších a nejlépe dochovaných hradů na Moravě, který byl založen ve 14. století jako strážní hrad na hranici s Polskem. Hrad Sovinec byl v minulosti sídlem několika významných rodů, jako byli například pánové z Kravař, z Vrbna nebo z Lichtenštejna. Hrad byl také místem několika obléhání a bitev, naposledy za třicetileté války, kdy byl dobyt a vypálen švédskými vojsky.

Hrad Sovinec je dnes turistickou atrakcí, kde si můžete prohlédnout historické interiéry, hradní kapli, mučírnu, vězení, zbrojnici a další prostory. Na hradě se také pořádají rytířské turnaje, středověké slavnosti, divadelní představení a jiné kulturní akce. Z hradu je také krásný výhled na okolní krajinu.

Hrad Sovinec byl vystavěn ve 13. století a v pozdějších letech byl goticky a renesančně přestavěn a rozšířen. Hrad Sovinec leží ve stejnojmenné malé obci v Nízkém Jeseníku, asi 13 km od Rýmařova.

Hrad Veveří

Hrad Veveří se nachází na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou nedaleko města Brno. Je to jeden z nejstarších a nejrozsáhlejších hradů na Moravě, který byl založen ve 12. století jako lovecký hrádek moravských markrabat. Hrad byl později přestavěn a rozšířen do podoby gotického hradu s dvěma nádvořími a čtyřmi věžemi. V 19. století byl hrad upraven do romantického stylu s novogotickými prvky.

Hrad Veveří je dnes muzeem, kde si můžete prohlédnout historické interiéry s cenným mobiliářem, obrazy, sochami a dalšími uměleckými díly. Na hradě se také konají různé kulturní a společenské akce, jako jsou například koncerty, divadlo, svatby nebo vánoční trhy. Z hradu je také nádherný výhled na Brněnskou přehradu a okolní lesy.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *