Staré chalupy mají kouzlo. Ale co když s nimi zdědíte i azbest?

Představte si to – koupíte starou chalupu. Romantika, příroda, ticho, vlastní kousek klidu mimo město. Jenže pak se při opravách ukáže něco, s čím jste vůbec nepočítali. Střecha z eternitu. A ve stěnách podezřelé desky. „To bude jen nějaká izolace,“ uklidňujete se. Ale ne – je to azbest.

Neviditelný problém

Na první pohled to vypadá neškodně. Všechno drží, nic nepraská, nic se nedrolí. Jenže i tak je potřeba zpozornět. Likvidace azbestu totiž není otázkou estetiky nebo pohodlí – je to otázka zdraví. A také zákona. Pokud se materiály s obsahem azbestu začnou narušovat, uvolňují jemný prach. Ten se vdechuje a může se usazovat v plicích. Následky? Někdy přicházejí až po deseti, dvaceti letech.

Co s tím, když chcete rekonstruovat?

Mnoho lidí si řekne: „Tak to prostě sundáme a dáme tam něco nového.“ Jenže právě tady bývá kámen úrazu. Likvidace eternitu se musí provádět za přísných bezpečnostních podmínek. Nelze ho jen tak shodit na hromadu a odvézt na skládku. Potřebujete odbornou firmu, která má příslušné oprávnění a ví, jak na to. A věřte, že sousedé vám taky nepoděkují, když se věci udělají na vlastní pěst a vítr roznese prach po celé vesnici.

Kolik peněz si na to připravit?

Jasná otázka: likvidace eternitu cena za m2. A jaká je odpověď? Popravdě – záleží. Pokud jde o snadno přístupnou střechu, bez velkého poškození, cena se může pohybovat okolo 400–600 Kč za m². U složitějších nebo poškozených konstrukcí může být cena výrazně vyšší – třeba i přes 1 000 Kč za metr. Rozhoduje taky to, kde se chata nachází a jak daleko je nejbližší sběrné místo pro azbestový odpad.

Vyplatí se tedy nechat si zpracovat cenovou nabídku. Není to závazné a máte aspoň představu, do čeho jdete.

Může se to obejít bez papírování?

Nemůže. Ale to je vlastně dobrá zpráva. Pokud si pozvete firmu, která se likvidací azbestu živí, zařídí za vás i povolení, převoz a doklady. Na vás zůstane jen rozhodnutí, kdy začít. A možná trochu plánování – protože pokud máte na chatě trámy, podlahy nebo příčky s obsahem azbestu, budete muset zvolit správný postup i časový harmonogram.

Vyplatí se čekat?

Otázka, na kterou si musí odpovědět každý sám. Ale čekání často znamená jen to, že se stav zhorší. A tím se i likvidace eternitu může prodražit. Čím víc se materiál rozpadá, tím víc práce i rizik. A taky vyšší nároky na ochranu okolí. Ve výsledku se tak může stát, že kvůli odkladu zaplatíte dvakrát tolik než ti, kdo se rozhodli včas.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *